damska toaletka

Jak wybrać idealne perfumy?

Większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez spryskania się ulubionym zapachem. Perfumy to bowiem idealny dodatek na co dzień, który pozwala podkreślić swoją osobowość i indywidualny styl. W przypadku perfum trzeba jednak zachować ostrożność – nuty zapachowe na każdej skórze zachowują się inaczej i nieco zmieniają swoją woń. Dobrze dobrane pachnidło dla jego użytkownika jest niewyczuwalne już po kilku minutach od momentu aplikacji, jednak cały czas zachwycają naszych rozmówców. Zatem czym kierować się przy wyborze perfum? Podpowiadamy.

Perfumy a woda perfumowana

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy kilka rodzajów zapachów. Różnią się one trwałością, co uzależnione jest od zawartości olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu. Prawdziwe perfumy mogą pochwalić się największym udziałem olejków zapachowych – ok. 30-40%. Są one rozpuszczone w alkoholu 90-96%. Na drugim miejscu pod względem utrzymywania się zapachu na skórze są wody perfumowane, które zawierają od 10-15% olejków zapachowych, a więc ponad 2 razy mniej niż perfumy. W sklepach znajdziemy jeszcze wody toaletowe, które najszybciej znikają ze skóry i stąd też ich atrakcyjne ceny. Zawierają tylko śladowe ilości olejków zapachowych – mówimy o wartościach na poziomie 5-10%.

 

Perfumy – podstawowe zasady testowania

Mogłoby się wydawać, że wybór perfum w punkcie stacjonarnym to nic skomplikowanego – wystarczy spryskać nadgarstek i sprawdzić, czy ich zapach nam odpowiada. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, przed wizytą w perfumerii czy drogerii trzeba trzymać się pewnych zasad – nie używać wcześniej swoich standardowych perfum czy balsamów do ciała. Po drugie, dobór zapachu warto zaplanować w godzinach przedpołudniowych, gdy nasz zmysł węchu pracuje na najwyższych obrotach. Po trzecie, nie można testować więcej niż 3-4 zapachów za jednym zamachem – w przeciwnym przypadku nie sposób będzie odróżnić poszczególnych produktów.

 

Wybór perfum z myślą o okazji i porze roku

Wybór perfum można porównać do zakupów odzieżowych – szukamy produktów pasujących do okazji i aury panującej za oknem. Na co dzień warto wybierać lekkie i świeże zapachy, które będą subtelnie dopełniać naszego image’u. Tutaj warto szukać wśród kwiatowych czy owocowych zapachów, które są nienachalne. Na wieczorne wyjścia czy bardziej formalne okazje można z kolei pozwolić na „cięższe” aromaty – piżmowe, drewniane czy skórzane. Latem natomiast warto z nich całkowicie zrezygnować, gdyż wysokie temperatury negatywnie wpływają na ich odbiór.

Dodaj komentarz