krem

Jak wybrać dobry krem nawilżający do twarzy?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy powinna składać się z kilku etapów. Po pierwsze, wymaga ona  dogłębnego oczyszczenia i ukojenia. To pozwala przygotować cerę do kolejnych, równie ważnych rytuałów, wśród których znaczącą rolę odgrywa nawilżanie. Komórki skórne mają tendencję do nadmiernej utraty wody wskutek licznych szkodliwych czynników, co utrudnia zachodzenie procesów regeneracyjnych. Z tego względu regularne stosowanie kremu nawilżającego okazuje się kluczowe dla zdrowego wyglądu naszej cery. Pozostaje jednak pytanie, jaki produkt wybrać? Podpowiadamy.

Krem nawilżający do twarzy a rodzaj cery

Wiele kobiet posiadających cerę tłustą czy mieszaną rezygnuje ze stosowania kremów nawilżających tkwiąc w przekonaniu, że nadmiar sebum chroni skórę przed utratą wody. Nic bardziej mylnego. Każdy rodzaj cery wymaga stosowania dobrego kremu nawilżającego. Jest to niezwykle istotne również w przypadku osób zmagających się z niedoskonałościami. Skóra dogłębnie nawilżona lepiej radzi sobie podczas walki z wypryskami czy zaskórnikami, zwłaszcza jeśli stosujemy kosmetyki do skóry trądzikowej o działaniu mocno wysuszającym.

 

Dobry krem nawilżający do twarzy – jakie składniki?

Kremu nawilżającego, jako kosmetyku codziennego użytku, nie powinniśmy kupować w ciemno. Przed włożeniem produktu do swojego koszyka należy dokładnie przeczytać etykietę i sprawdzić listę zawartych w nim składników. Warto pamiętać, że zadaniem kramu nawilżającego jest nie tylko nawadnianie komórek, ale także odbudowywanie bariery hydrolipidowej, która przeciwdziała nadmiernej utracie wody.

Dobry krem nawilżający to taki, który cechuje się równowagą między humektantami, czyli substancjami nawilżającymi od wewnątrz, i emolientami, które nawilżają od zewnątrz i tworzą film ochronny. Do humektantów możemy zaliczyć np. kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, glicerynę, sorbitol czy trehalozę. Z kolei emolientami są np. masła i oleje roślinne, woski czy fosfolipidy i to ich powinniśmy szukać na etykiecie producenta.

 

Krem nawilżający a ochrona przeciwsłoneczna

W ostatnim czasie wiele się mówi o profilaktyce raka skóry oraz hamowaniu procesów starzenia. Promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na stan naszej cery – nie tylko zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwór, ale także przyspieszając moment pojawiania się pierwszych czy kolejnych zmarszczek. Dlatego też przed wyjściem z domu, również zimą, należy pamiętać o nałożeniu na twarz kremu z filtrem SPF 50. Co ważne, coraz więcej kosmetyków o działaniu nawilżającym może pochwalić się ich obecnością, więc nie trzeba martwić się o aplikację dwóch różnych produktów do twarzy.

Dodaj komentarz