cienie pod oczami

Pożegnaj cienie pod oczami! Poznaj tajemnicę

Co wpływa na starzenie się skóry wokół oczu?

Skóra na powiekach i w okolicy oczu jest cieńsza niż na pozostałych częściach twarzy. Jej grubość to zaledwie 0,5 mm – nie posiada gruczołów potowych, warstwa tkanki podskórnej niemal nie występuje, a jedynym naturalnym sposobem nawilżania tej okolicy jest sebum pochodzące z nielicznych gruczołów łojowych. Z tego względu skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, a z biegiem lat staje się coraz cieńsza, bardziej pergaminowa. Dodatkowo skóra wokół oczu bezustannie pracuje – cały czas poruszają się gałki oczne, pracuje nasza mimika gdy mówimy i śmiejemy się. Oczy narażone są na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, wiatr, klimatyzacja czy suche powietrze w zamkniętych pomieszczeniach. To właśnie sprawia, że pierwsze oznaki starzenia pojawiają się właśnie w okolicy oczu. Zmarszczki w tej okolicy – tzw. „kurze łapki” i drobne linie można zaobserwować już w wieku dwudziestu kilku lat.

Pojawianie się pierwszych oznak starzenia uwarunkowane jest m.in. czynnikami genetycznymi, na które wpływu nie mamy, ale ważną rolę odgrywa także sposób życia i stosowana pielęgnacja. A tu już możemy wiele zdziałać!

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji okolic oczu i jak ich unikać?

Podstawowym błędem pielęgnacyjnym skóry wokół oczu jest… zapominanie o niej. Z doświadczenia lekarzy medycyny estetycznej wynika, że podczas, gdy pozostałym partiom twarzy poświęcamy sporo uwagi, tak o okolice oczu zaczynamy dbać, gdy procesy starzenia są już mocno zaawansowane i widoczne. Tymczasem, im wcześniej zostanie właściwie dobrana i zastosowana pielęgnacja domowa, ale też zabiegi i rytuały dnia codziennego, tym później pojawią się zmarszczki.

Kolejnym częstym błędem jest niedokładny i nieodpowiednio wykonany demakijaż. Pocieranie płatkami kosmetycznymi delikatnej skóry okolicy oczu powoduje jej rozciąganie i wystąpienie podrażnień. Najlepiej sprawdzają się preparaty do demakijażu, które nie wymagają intensywnego pocierania, takie jak olejki do demakijażu, płyny micelarne lub mleczka. Wystarczy zostawić je na moment na powierzchni skóry, aby rozpuściły pozostałości kosmetyków i dopiero wtedy delikatnie usunąć.

Niewątpliwie na przyspieszenie procesów starzenia się skóry wpływa też niedostateczna ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Dlatego niezwykle ważnym elementem pielęgnacji jest stosowanie kremów z filtrem SPF dostosowanym do poziomu nasłonecznienia. Dodatkowo noszenie okularów przeciwsłonecznych pomaga chronić oczy przed działaniem promieni UV, kiedy przebywamy na słońcu. Ale jeśli mamy wadę wzroku, pamiętajmy też o noszeniu okularów korekcyjnych (lub szkieł kontaktowych). Dzięki nim unikniemy charakterystycznego mrużenia oczu i pogłębiania się zmarszczek mimicznych.

Na zakończenie trzeba wspomnieć o pielęgnacji domowej. Prawidłowo dobrane i stosowane kosmetyki pomagają opóźniać pojawianie się oznak starzenia oraz zmniejszają jego objawy. Słowem – podtrzymują dobrą kondycję skóry. Tymczasem typowym błędem pielęgnacyjnym jest stosowanie na delikatną okolicę oczu produktów nie przeznaczonych pod oczy lub niestosowanie w ogóle żadnej pielęgnacji w tej okolicy.

Jak wybrać najlepszy krem pod oczy?

Idealny krem pod oczy powinien być wielozadaniowy. Z jednej strony musi być ukierunkowany na aktywne działanie, a jednocześnie powinien być delikatny i doskonale tolerowany przez skórę. Najlepiej wybierać produkty o szerokim spektrum działania, które zapewnią zaawansowaną pielęgnację wymagającej skórze okolicy oczu. Takim produktem jest krem R Eyes marki TEOXANE, który wyraźnie redukuje obrzęki i rozjaśnia cienie pod oczami, spłyca drobne zmarszczki i linie oraz wyrównuje koloryt i optycznie rozświetla skórę już po pierwszym użyciu. Sprawdza się zarówno jako krem na dzień, jak i na noc. Opakowanie zawiera metalową końcówkę do masażu, która przyjemnie chłodzi skórę zapewniając efekt świeżości każdego dnia!

Dodaj komentarz