niedosluch u dzieci

Objawy i przyczyny niedosłuchu u dzieci

Zaburzenia słuchu mogą wpływać na rozwój rozumienia mowy, jej nauki i umiejętności społecznych u dzieci. Im wcześniej dzieci niedosłyszące są zdiagnozowane, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w późniejszym czasie w pełni rozwiną swój potencjał. Istnieją specjalne testy słuchu dla małych dzieci i testy dla dzieci w starszym wieku, które można wykorzystać do diagnozowania ubytku słuchu u najmłodszych. Poznajmy zatem przyczyny i objawy niedosłuchu u dzieci.

Jak często występuje niedosłuch u dzieci?

Około 1,5 na 1000 noworodków cierpi na ubytek słuchu. W grupie wiekowej od trzech do 17 lat jest to już około 5 na 1000 osób. Odsetek dzieci i młodzieży z upośledzeniem słuchu w krajach uprzemysłowionych rośnie ze względu na wszechobecny hałas.

U dzieci zdrowy, dobry słuch jest niezbędny do rozwoju języka, uczenia się i ogólnego rozwoju. W przeszłości niedosłuch u dzieci ujawniał się dopiero w wieku około dwóch lat, gdy dziecko nie chciało mówić. Obecnie testy słuchu u małych dzieci mogą wcześniej wykryć i leczyć zaburzenia słyszenia. Z tego powodu coraz częściej wykorzystywane są aparaty słuchowe dla dzieci.

Zobacz także: https://miniblog.pl/kiedy-potrzebny-jest-aparat-sluchowy/

Częste przyczyny niedosłuchu u dzieci

Dzieci rodzą się z upośledzeniem słuchu zazwyczaj z dwóch powodów: wadą będącą skutkiem obciążenia po przodkach lub powstałą w życiu płodowym, w związku z nieprawidłowym przebiegiem ciąży. Dużym zagrożeniem dla rozwijającego się u płodu, w tym jego narządu słuchu, jest różyczka. Ta choroba wirusowa zazwyczaj jest łagodnie przechodzona przez dzieci. Kiedy jednak zarazi się nią kobieta w ciąży, sprawa staje się poważna. 

Dlatego właśnie tak istotne jest obowiązkowe szczepienie przypominające przeciwko różyczce dziewczynek w 6. roku życia. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych roczników, do 2018 roku ponowne szczepienie przeciw różyczce przeprowadzano u dzieci starszych: w 10. roku życia, a jeszcze wcześniej: po 13. urodzinach. Inne zakażenia wirusowe upośledzające słuch, zwłaszcza gdy do nich dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży to choćby świnka, ospa wietrzna czy odra. Przeciw tym zagrożeniom są szczepienia.

Niedosłuch u dzieci a objawy

Aparaty słuchowe możemy znaleźć między innymi na stronie https://akademiaslyszenia.pl/, jednak jak zdiagnozować problem, jakim jest ubytek w słuchu? Najczęstszym objawem niedosłuchu u dzieci jest brak rozwijanej przez nich mowy. Takie maluchy oglądają również bardzo głośno telewizję, a nawet mogą nie reagować na dźwięki. Przekręcanie wyrazów oraz nieprawidłowa mowa również powinna w nas wzbudzić wątpliwość. W dodatku niepoprawnie powtarzanie przez nie słów oraz kłopoty z nauką to zdecydowanie najczęstsze objawy niedosłuchu u dzieci.

Dodaj komentarz