Nowe życie firmowych komputerów. Jak pamięć RAM i SSD zwiększa wydajność?
Laptopy i PC-ty to jedno z podstawowych narzędzi pracy około 5 milionów Polaków. Od ich sprawności i dostosowania do potrzeb firmy zależy efektywność pracowników. Gdy wiek sprzętu sprawia, że podstawowe funkcje jak obsługa przeglądarki, transfer plików i praca poczty stają się wyzwaniem to znak, że przyszedł czas na modernizację.
Badania firmy Intel wskazują, że praca na sprzętach starszych niż 5 lat może być aż o 29% mniej wydajna. Jednocześnie nie musi to oznaczać konieczności zakupu całych zestawów komputerowych. Mając na uwadze niesprzyjającą koniunkturę, ale też kwestie ESG (pozafinansowe oceny przedsiębiorstw uwzględniające wpływ na środowisko) można rozważyć modernizację istniejących komputerów. Nieuszkodzony sprzęt z dobrej jakości monitorem, odpowiednią płytą główną i właściwą liczbą złączy z powodzeniem może pracować dalej dzięki ulepszeniu dwóch kluczowych elementów – pamięci operacyjnej RAM i pamięci masowej SSD. Plany ich zmodernizowania zadeklarował niemal 60% z blisko 6 tys. osób oddających głos w styczniowej ankiecie Kingston’a na Twitterze.
Szybciej znaczy lepiej
Wybór pamięci masowej sprowadza się do określenia wymaganej pojemności i szybkości. Najważniejszy jest tutaj profil działalności firmy. Jeżeli działa ona w branży, która wymaga przechowywania na komputerach dużych plików (zdjęcia, treści wideo, animacje, zbiory danych), to istotne jest zapewnienie optymalnej pojemności. – Nowoczesne pamięci masowe w technologii PCIe 4.0 NVMe osiągają pojemność 4 TB, a szybkość odczytu i zapisu na poziomie 7000 MB/s, a nawet wyższym. Pozwala to na komfortową pracę z największymi plikami. Jednocześnie firmy niemające tak zaawansowanych potrzeb mogą zmodernizować swój sprzęt przy pomocy pamięci SSD i zdecydować się na niższe pojemności np. 1 TB. To wartość wystarczająca do większości zadań biurowych – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology. Na rynku dostępne są również 2,5-calowe dyski SSD z interfejsem SATA, które sprawdzą się w starszych generacjach płyt głównych. SATA SSD zajmują niewiele miejsca w obudowie komputera i zapewniają szybkość odczytu/zapisu na poziomie 500 MB/s. Niezależnie od wyboru technologii, która posłuży do modernizacji, zawsze należy zweryfikować kompatybilność z płytą główną.
Korzyści z modernizacji wykraczają poza szybsze uruchamianie się komputera i sprawniejszy transfer plików. Dyski SSD są trwalsze w porównaniu ze starszym typem HDD, działają ciszej, a dodatkowo są lżejsze i bardziej energooszczędne.
Dodatkowa moc dzięki najnowszym generacjom DRAM
Wymiana pamięci RAM na czwartą lub piątą generację to kolejny krok pozwalający na lepszą wydajność pracy. Co ważne, bez konieczności kupowania lub leasingowania nowego komputera. Pamięć RAM odpowiada za działanie programów i aplikacji, które są aktualnie uruchomione. – Od jej pojemności i szybkości, z jaką transferuje dane, zależy sprawność działania przeglądarki, ale też skomplikowanych programów graficznych lub rozbudowanych arkuszy. Czwarta generacja pamięci RAM, czyli DDR4, zapewnia wzrost wydajności i przepustowości do 50% w stosunku do poprzednika, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy całego systemu. Pojemność 8 GB lub 16 GB i szybkość 3200 MT/s pozwoli na wygodną codzienną pracę – zauważa Michał Bocheński.
Dzięki modernizacji pracujący z wieloma aplikacjami jednocześnie takimi jak przeglądarki internetowe, oprogramowanie biurowe lub narzędzia do komunikacji zauważą znaczne przyspieszenie ich działania. W przypadku osób pracujących z oprogramowaniem wymagającymi dużej ilości pamięci, np. narzędzia do analizy danych, wymiana na DDR4 pozwoli działać z większą ich liczbą i skróci czas procesowania. Sprzęt wyposażony we wczesne wersje DDR4 również może zwiększyć swoje możliwości dzięki modernizacji. Najnowsze wersje pamięci DRAM czwartej generacji oferują pojemności zaczynające się od 64 GB i prędkości sięgające nawet ponad 5 000 MT/s.
Piąta generacja pamięci RAM, czyli DDR5, jest jeszcze szybsza niż DDR4 i oferuje przepustowość ponad 7000 MT/s. Obie generacje – DDR4 i DDR5, charakteryzują się niższym zużyciem energii, co pozytywnie wpływa na żywotność baterii laptopów i efektywność energetyczną komputerów stacjonarnych. Jednak zastosowanie DDR5 jest możliwe w nowszych zestawach komputerowych, które posiadają kompatybilne podzespoły.