szalunki scienne

Jakie są rodzaje szalunków ściennych?

Szalunki ścienne to tymczasowe konstrukcje wykonane zazwyczaj z drewna, które bywają pomocne podczas stawiania ścian. Wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. Jakie rozróżniamy typy szalunków ściennych i kiedy zastosować poszczególne z nich? Podpowiadamy. 

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne określić możemy rodzajem tymczasowej konstrukcji wykonanej zazwyczaj z drewnianych desek. Są one wykorzystywane podczas prac budowlanych, gdzie pełnią funkcję rusztowania podczas stawiania ścian. Drewniana konstrukcja odgrywa rolę formy, do której jest wlewany płynny materiał, np. beton lub cement. Szalunek pozostawia go usztywnionym aż do momentu zaschnięcia. 

Należy rozróżnić trzy rodzaje szalunków. Pierwszy z nich to system dla ścian prostych. Jest on najczęściej wykorzystywany w przypadku prostych konstrukcji mieszkaniowych lub biurowych. Innym typem jest system dla ścian łukowych. Jak sama nazwa wskazuje – korzysta się z niego w przypadku stawiania ścian łukowych. Ostatni to system dla ścian jednostronnych. Pozwala on na swobodne dopasowanie do geometrii i wysokości ściany. 

Zobacz także: https://miniporadnik.pl/jak-wybrac-odpowiednie-rusztowanie-elewacyjne/

Z czego mogą być zrobione szalunki?

Na ogół szalunki wykonywane są z niskiej jakości drewna. Najbardziej popularnym rodzajem jest szalunek wykonany z desek. Jest to tani, łatwy, ale jednocześnie nieco czasochłonny sposób wykonywania szalunków. Ich złożenie często wymaga użycia dużych ilości desek. Do ich zalet można jednak zaliczyć fakt, że deski szalunkowe nie chłoną wody. 

Szalunki mogą być także zbudowane ze specjalnych płyt. Użyć można także sklejki szalunkowej laminowanej papierem impregnowanym. Ten typ szalunków jest zdecydowanie szybszy to montowania niż w przypadku desek. Stosuje się go najczęściej do szalowania betonowych stropów. Duży wybór szalunków ściennych znaleźć można znaleźć, klikając w link https://szalbud.pl/.

Jak dobrać szalunki ścienne?

Pierwszym kryterium jest ciężar. Pod tym kątem szalunki dzielimy na lekko i średniogabarytowe. Pierwszy rodzaj możliwy jest do zamontowania bez użycia dźwigu. Na ogół używa się ich do wznoszenia prostych konstrukcji. Jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną wielkościowo i technicznie budową to konieczne będzie użycie szalunków średniogabarytowych.

Szalunki ścienne powinny charakteryzować się wytrzymałością oraz odpornością na zewnętrzne uszkodzenia. Jak już wspomnieliśmy – większość rodzajów szalunków wykonanych jest z drewna. Mogą być to deski, płyty lub połączone ze sobą systemy. Czasem spotkać się można także z szalunkami o stalowej konstrukcji, jednak to dosyć rzadkie rozwiązanie.

Dodaj komentarz