nowoczesna kuchnia

Jak wygląda kuchnia 2023 roku?

Nowy rok przynosi zwykle nowe spojrzenie na trendy i styl. Jednak, jeśli chodzi o kuchenne wnętrza, w 2023 roku nie spodziewamy się rewolucji, a raczej mocnego ugruntowania nurtów, które są znane i lubiane. O tym, jak aranżujemy kuchnię w bieżącym roku opowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Postawmy na naturę i ekologię

Zwrot ku naturze oraz stawianie na rozwiązania ekologiczne to mocne trendy, które rozwijają się i zyskują coraz większą popularność od kilku sezonów. Inspiracje tutaj czerpiemy prosto z natury, wykorzystując proste, ekologiczne materiały – drewno, rattan, bambus, len lub bawełnę.

– W kuchniach urządzonych w tym nurcie, kolorystyka jest jasna i jak najbardziej neutralna, czyli taka, jaką spotykamy w naturze. Stawiamy więc tu na beże, brązy oraz kolory traw. W takie wnętrza doskonale wpisuje się także piękna terakota. Dodatkiem uzupełniającym jest roślinność – nie tylko ta doniczkowa, ale także suszone trawy czy kwiaty – wyjaśnia Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Dodaje on także, że w ten ekologiczny nurt doskonale wpasuje się również przejście na energooszczędne sprzęty kuchenne – na przykład gazowe płyty ceramiczne – tym samym poszerzając nasz wkład w ochronę środowiska i mniejsze zużycie źródeł energii.

Urban jungle

Choć bazą tego stylu aranżacyjnego jest opisany wcześniej trend naturalny, to w nurcie urban jungle stawiamy na zupełny maksymalizm, co wpisze się w gust każdego miłośnika naturalnych motywów w sercu miejskiej dżungli. Naszą kuchnię zamieniamy więc w istny, tropikalny las przy pomocy nie tylko bujnej roślinności, ale intensywnej kolorystyki – neutralne, spokojne kolory schodzą tu na dalszy plan.

– W miejskiej dżungli widzimy wiele odcieni soczystej zieleni oraz duże, charakterystyczne motywy – zarówno liści monster, pilei czy sukulentów, jak i wizerunków zwierząt. W takiej kuchni spotkamy też mocne akcenty dekoracyjne oparte na egzotycznym drewnie czy złocie. Całość wspaniale wzbogaca czarne wyposażenie AGD – lodówka, piekarnik, mikrofala czy gazowa płyta ceramiczna – które doskonale kontrastują z mocną kolorystyką i wyrazistymi zdobieniami – dodaje ekspert marki DYNACOOK.

Art Deco & mocny kolor

Art Deco w kuchni to złote dodatki, łuki i wyposażenie w mocnej kolorystyce. W przypadku tego ostatniego, popularny jest granat, butelkowa zieleń lub mocna magenta – taka jak odcień Viva Magenta wybrana przez Instytut Pantone kolorem roku 2023.

– We wnętrzach art deco ważne są elementy dekoracyjne i to w niemałych ilościach. Stawiamy zatem na figurki i rzeźby, ciekawie zaprojektowane i przechowywane akcesoria kuchenne, charakterystyczne obrazy w pięknych ramach, bogato zdobione tapety lub… lustra. Nie boimy wyrażać się kolorem i interesującymi formami, nawet w przypadku takiego pomieszczenia jakim jest kuchnia – mówi ekspert marki DYNACOOK i dodaje:

– Oczywiście by osiągnąć harmonię, nasze bogactwo aranżacyjne zestawmy z minimalistycznym, eleganckim sprzętem kuchennym – takim jak kompaktowe piekarniki do zabudowy, smukłe okapy czy gładkie gazowe płyty, które będą stanowić uniwersalny, nieprzytłaczający wnętrza element pozwalający na szybkie oraz wygodne przygotowywanie posiłków.

Przestrzeń i minimalizm

Z drugiej strony częste przebywanie w domach oraz zwiększająca się popularność pracy zdalnej sprawiła, że we wnętrzach – także i kuchennych – bardzo ważna stała się przestrzeń. Dlatego więc, oczywiście zależnie od możliwości, jakie daje nam metraż, wyjątkowo popularne w 2023 roku nadal będą przestronne kuchnie urządzone według zasad praktycznego minimalizmu.

– Stawiamy zatem na wygodne, oszczędne w środkach wyposażenie meblowe w chłodnych kolorach, równocześnie minimalizując elementy „zagracające” miejsce robocze oraz maksymalizując przestrzeń przeznaczoną do codziennego gotowania. Warto tu dodać, że w ten trend idealnie wpasowuje się prosta, nowoczesna oraz gładka tafla płyty ceramicznej – minimalistyczny design, stonowany kolor i niski profil nie wyróżniają się ponad wysokość kuchennego blatu, nie przytłaczając i dodatkowo zdobiąc to pomieszczenie – podpowiada ekspert DYNACOOK.

Technologia obok stylu

Niezależnie od tego, który nurt stylistyczny wybierzemy, kuchnia powinna być wyposażona w nowoczesne rozwiązania technologiczne, gwarantujące niezawodność, funkcjonalność i bezawaryjność codziennego przygotowywania posiłków. Jednak taki sprzęt nie musi być nieatrakcyjny wizualnie – na rynku istnieją bowiem przykłady innowacyjności połączonej z przyciągającym wzrok designem, umożliwiające doskonałe wpasowywanie się sprzętu kuchennego w każdą kuchnię – bez względu na jej styl.

Dodaj komentarz