Jak wybrać zmywarkę?
Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że zmywanie naczyń to jedna z najmniej lubianych obowiązków w domu. Zmywarka jest więc urządzeniem, które nie dość, że oszczędza czas, to jeszcze pozwala czynność związaną ze sprzątaniem po posiłku ograniczyć praktycznie do minimum. Jak wybrać urządzenie, które będzie wyposażone we wszystkie potrzebne funkcje? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
Wielkość i pojemność
Obecnie najbardziej popularne wymiary zmywarek przeznaczone do zabudowy, jak i te wolnostojące mają szerokość 45 cm lub 60 cm. Wybór między tymi dwoma rozmiarami powinien być więc podyktowany głównie dostępną przestrzenią w kuchni. Jeśli natomiast chodzi o pojemność urządzenia to w przypadku nawet niewielkiej rodziny zdecydowanie lepiej sprawdzi się sprzęt o szerokości 60 cm w którym można myć rzadziej, ale większą ilość naczyń za jednym razem.
Oszczędność wody i energii
Wiele osób zwraca szczególną uwagę na to jak dane urządzenie radzi sobie w kwestiach energooszczędności oraz jak dużo wody zużywa w trakcie standardowych programów. Te informacje są klarownie przedstawione na karcie energetycznej. Dlatego wahając się pomiędzy kilkoma produktami można bardzo szybko porównać to który ze sprzętów będzie lepszą inwestycją w dłuższej perspektywie czasu. Wydatek na zmywarkę to inwestycja wieloletnia, więc zdecydowanie warto rozważyć model oszczędny.
Generowany hałas
Jeśli pomieszczenie kuchenne znajduje się niedaleko sypialni lub pokoi wypoczynku to z pewnością warto przyjrzeć się temu jaki maksymalny hałas generuje to konkretne urządzenie. Wybierając zmywarkę, która spełni nasze wymogi lepiej poszukać modelu, który nie przekracza 45 decybeli. Standardem są urządzenia, które osiągają tą wartość na poziomie 50 lub więcej.
Dodatkowe programy
Wybierając wymarzoną zmywarkę zapewne można wpaść w zachwyt nad modelami oferującymi ogrom dodatkowych opcji i programów. Część tych funkcji rzeczywiście jest godna uwagi, ale niektóre są jedynie niepotrzebnym dodatkiem. Wśród wartościowych opcji można wymienić między innymi program intensywny, program ekonomiczny, program szybki oraz program połowy wsadu. Zwłaszcza ciekawy jest ten ostatni, który pozwala na pewne oszczędności jeśli nie jesteśmy w stanie zapełnić całej zmywarki. Niektóre, droższe modele urządzeń wyposażone są także w tryb automatyczny, który dobierze program do ilości naczyń oraz rozpozna ich poziom zabrudzenia. W ten sposób można liczyć na krótsze czasy mycia, mniejsze zużycie wody i energii. Opóźniony start to także przydatna funkcja dzięki której można zaprogramować zmywanie na określony czas do przodu.