wózek dla dziecka

Jak wybrać wózek dla niemowlaka?

Każdy przyszły rodzic prędzej czy później zmierzy się z pytaniem, jaki wybrać wózek dla niemowlaka. Kupno wózka to jedna z największych inwestycji przed narodzinami dziecka, a różnorodność modeli niekoniecznie ułatwia podjęcie decyzji. W katalogach i sklepach można znaleźć prawie wszystko, od klasycznych wózków, po wózki modułowe z niezliczonymi opcjami ustawień. Jakie kryteria wziąć pod uwagę kupując pierwszy wózek dla niemowlaka?

Waga i wielkość wózka dla niemowlaka

Młodym mamom trudno jest wrócić do domu z wózkiem i zakupami, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze. Przed zakupem wózka dla niemowlaka warto sprawdzić wymiary windy i zastanowić się co zrobić z wózkiem, jeśli winda się zepsuje. Wózek powinien być lekki i zwrotny, aby w razie potrzeby można go było łatwo przenieść. Waga wózka nie odgrywa istotnej roli dla bezpieczeństwa dziecka, ale odgrywa ważną rolę w życiu codziennym i szybkim powrocie do zdrowia mamy po porodzie. Jeśli wózek często będzie przewożony samochodem, dobrze jest wybrać model, który łatwo się składa, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i bez problemu mieści się w bagażniku naszego samochodu.

Warunki eksploatacji

Warto zastanowić się, w jakim terenie będzie użytkowany wózek dla dziecka. Jeśli mieszkasz w centrum miasta, możliwe jest, że wózek będzie używany tylko na drogach asfaltowych, utwardzonych ścieżkach i innych płaskich nawierzchniach. Osoby mieszkające poza miastem będą użytkowały wózek prawdopodobnie na leśnych ścieżkach, czy żwirowych poboczach. Warto zatem dobrać koła i opony wózka odpowiednie do terenu na jakim będzie najczęściej użytkowany.

Pora urodzenia

Wybierając wózek dla noworodka, należy koniecznie wziąć pod uwagę porę roku, w której dziecko się urodzi. Jeśli poród odbywa się zimą, wózek powinien posiadać szczelne ocieplenie i nieco więcej miejsca, aby mieściło się w nim dziecko z założoną kurtkę puchową. Jeśli poród odbywa się w ciepłym okresie, upewnij się, że wózek jest dobrze wentylowany.

Cena wózka

Przede wszystkim oblicz kwotę, jaką chcesz wydać na wózek dla niemowlaka. Nie ma potrzeby wybierania najdroższego modelu. Wózek dla dziecka powinien być ergonomiczny, ładny i wygodny w użytkowaniu. Czasami już na pierwszy rzut oka można określić, czy cena jest adekwatny do jakości.

Jak długo chcesz korzystać z wózka

Wózek kupowany dla noworodka zazwyczaj użytkowany jest przez okres do 2 lat. Dlatego nie warto inwestować w zakup zbyt drogiego wózka. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup droższego wózka, pomyśl o tym, aby później znaleźć dla niego nabywcę.

Dodaj komentarz