strome stoki

Jak wybrać strój narciarski?

Niezależnie od tego czy planujemy wyjazd w niegościnne obszary stromych stoków, aby poszusować wyczynowo, czy może planujemy z rodziną rekreacyjną jazdę na nartach to warto na początek zastanowić się nad wyborem właściwego stroju do tego typu aktywności. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry strój narciarski?

Pierwszą kwestią na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze jest odpowiednia izolacja. Nie powinniśmy ulegać prognozom mówiącym o tym, że na stoku panują dobre warunki. Nie należy także ulegać presji otoczenia i kupować wiele ubiorów na zapas. Przede wszystkim liczy się to, aby dobrać strój pod kątem wygody jego użytkowania. Nie powinien on w znaczący sposób krępować naszych ruchów. Jeśli nie planujemy ekstremalnych wyzwań to nie musimy także rozglądać się za markowym strojem, ale to nie znaczy, że powinniśmy kupić najtańszy ubiór. Te niedrogie wykonane są zwykle ze sztucznych materiałów, które mimo dobrej izolacji przed zimnem, mają istotną wadę związaną z tym, że po dłuższej aktywności będziemy w nich zwyczajnie spoceni. Dużą więc popularnością cieszą się zwłaszcza te oddychające, a więc mogące aktywnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Jaka powinna być dobra kurtka narciarska?

Kluczowym elementem stroju narciarza jest kurtka. Dlatego też przy jej wyborze warto spędzić nieco dłuższą chwilę, aby wybrać coś co będzie kompleksowo spełniać nasze potrzeby. Oto cechy elementy, które należy zawsze brać pod uwagę:

1. Jazda na nartach powinna być dla nas komfortowa, więc przymierzając kurtkę należy upewnić się, że jesteśmy w stanie swobodnie dosięgnąć do nart, a także szybkie poruszanie się oraz bieganie w niej nie będzie dla nas w dużym stopniu męczące.

2. Kurtka musi być odporna na wszelkiego rodzaju niekorzystne warunki pogodowe. Oznacza to, że obowiązkowo musi być wodoodporna oraz posiadać dobry poziom izolacji przed wiatrem.

3. Efektywne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a więc właściwa wentylacja to element, który można spotkać w nielicznych modelach kurtek. Na jakość działania wpływa rodzaj zastosowanej membrany.

Jak wybrać dobre spodnie narciarskie?

W przypadku spodni do jazdy na nartach priorytetem powinna być dla nas ich nieprzemakalność. Równie istotne, co przy kurtce, powinno być także to, aby były w stanie utrzymać ciepło oraz odprowadzić wilgoć na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem są spodnie z szelkami, które nie dość, że są bardzo wygodne, to jeszcze cechują się tym, że zwykle wyposażone są w dodatkowe miejsca na przechowywanie rzeczy.

Dodaj komentarz