wyciśnięty sok

Jak wybrać sokowirówkę?

Wiele osób marzy o tym, aby tworzyć własne soki w domowym zaciszu. Jak powszechnie wiadomo, szklankę świeżo wyciśniętego soku trudno zastąpić sklepowym napojem z pudełka. Nic więc dziwnego, że tego typu urządzenia znalazły w wielu domach swoje zaszczytne miejsce. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i jak wybrać sprzęt spełniający nasze konkretne wymagania? Podpowiadamy.

Moc urządzenia

Główną zasadą wyboru mocy sokowirówki powinny być własne potrzeby pod względem tego z jakiego rodzaju owoców i warzyw będziemy przygotowywać soki. W przypadku twardszych roślin musimy liczyć się z tym, że urządzenie o zbyt małej mocy może sobie nie poradzić z prawidłowym wyciśnięciem soku. Na szczęście praktycznie wszystkie obecnie produkowane urządzenia pozwalają na łatwą regulację obrotów co w znacznym stopniu ułatwia przygotowanie napojów według konkretnych potrzeb. Prym pod tym względem wiodą sokowirówki z funkcją zarówno trybu wolnoobrotowego, jak i szybkoobrotowego. Ten pierwszy tryb pozwala uzyskać więcej wartości odżywczych w postaci pozostawienia w soku dużej ilości miąższu. Szybkie obroty to rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać czysty i klarowny sok.

Jeśli nie mamy pewności jakiego typu sprzęt jest nam potrzebny to warto wyposażyć się w sokowirówkę wielofunkcyjną o względnie dużej mocy, na przykład do 600 W. Jeśli natomiast nie mamy dużych wymagań i zwykle sięgamy po miękkie jabłka lub maliny to moc nie musi przekraczać 300 W.

Pojemnik

Wielkość urządzenia oraz spory rozmiar pojemnika na miąższ mają znaczenie szczególnie w przypadku jeśli planujemy przygotowywać soki dla dużej rodziny. Znacznie wygodniej jest po prostu mieć sprzęt wyposażony w wystarczająco pojemny zbiornik, który nie trzeba opróżniać za każdym razem, tuż po wyprodukowaniu jednej szklanki soku. Zwykle dysponują maksymalną pojemnością do 3 litrów, a te najmniejsze mają nie więcej niż 1 litr. Warto upewnić się, że pojemnik na miąższ jest przezroczysty, co w łatwym stopniu ułatwia sprawdzenie czy doszło już do jego zapełnienia.

Łatwość czyszczenia

To jak łatwo wyczyścić urządzenie po zakończeniu pracy ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku jeśli jest intensywnie użytkowane. Gdy planujemy sięgać często po ten sprzęt to warto upewnić się, że poszczególne elementy zestawu można myć w zmywarce. Niektóre modele posiadają wbudowaną funkcję czyszczenia wstępnego, które przeprowadza się zaraz po zakończeniu wyciskania soku. Pozwala to utrzymać urządzenie w lepszej sprawności, a poszczególne elementy łatwiej później umyć.

Dodaj komentarz