rodzaje roweru

Jak wybrać rower treningowy?

Jest wiele powodów dla których kupujemy rower treningowy do wykonywania ćwiczeń w domu. Zwykle jest to związane z tym, że w trakcie zimy nie ma możliwości wykonywania tego typu ćwiczeń na dworze. Za kupnem roweru przemawia też wygoda i ograniczony czasu na treningi. Kupno takiego sprzętu najlepiej dobrze przemyśleć, ponieważ będzie to inwestycja na lata. Jak więc dobrze dokonać tego wyboru? Podpowiadamy.

Wymiary roweru treningowego

Pierwszą kwestią jest wybór rozmiaru takiego sprzętu. Należy w takim przypadku rozważyć jego odpowiednią lokalizację. Jeśli planujemy ćwiczyć codziennie to może warto umieścić go w salonie? W takiej sytuacji warto upewnić się, że rozmiarami nie będzie przeszkadzał innym domownikom, a więc względnie mały lub ewentualnie średniej wielkości jeśli przestrzeń na to pozwala. Należy jednak uważać – małe rowerki treningowe mają ograniczoną nośność. W przypadku, gdy ważymy dużo to warto zwrócić uwagę na parametr opisany jako „maksymalna waga użytkownika”. Jeśli natomiast marzy nam się własna mini-siłownia w domu to można puścić wodze fantazji i zakupić pełnowymiarowy sprzęt przy którym zwykle nie trzeba obawiać się dużych ograniczeń.

Rodzaj roweru treningowego

Najtańszymi modelami są rowery magnetyczne. Są one względnie proste w obsłudze i w razie awarii możne je naprawić domowymi sposobami. Jeśli mamy ambicje ku temu, aby kupić urządzenie z którego będziemy często korzystać i zależy nam na wygodnym i bezawaryjnym sprzęcie to warto poszukać roweru magnetycznego lub elektromagnetycznego. Jedną z ich podstawowych zalet jest niska głośność podczas pracy. Możliwe jest także łatwe regulowanie obciążenia, co symuluje na przykład jazdę pod górkę. Elektromagnetyczne urządzenia to najdroższy sprzęt, ale także najlepszy wybór jeśli chcemy wszystkiego co najlepsze. Taki rower ma wbudowaną całą gamę opcji i funkcji, które pozwalają między innymi planować treningi, użytkować go na kilka osób oraz dostosowywać obciążenie według zautomatyzowanych programów. Najczęściej dysponują w standardzie cyfrowym wyświetlaczem.

Możliwości regulacji w rowerze do ćwiczeń

Niewątpliwą kwestią na którą należy zwrócić baczną uwagę jest możliwość łatwej regulacji sprzętu, który planujemy zakupić. Rower powinien mieć funkcję regulacji pod kątem wygody użytkowania oraz do samego wzrostu osoby ćwiczącej. W takim przypadku większość tego typu sprzętów można regulować za pomocą odpowiedniego ustawienia siodełka pod różnymi kątami oraz wysokości kierownicy. Niektóre modele umożliwiają także swobodną regulację jej rozstawu.

Dodaj komentarz