Jak wybrać pralkę?
Pralka to urządzenie bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny dom. Kupno tego urządzenia zwykle rozważamy w pośpiechu, w momencie w którym obecna pralka odmówiła posłuszeństwa. Warto jednak nie sugerować się sloganami reklamowymi i zrozumieć własne potrzeby, aby zakupić sprzęt, który nas nie zawiedzie. Na co więc zwrócić uwagę i jak wybrać dobrą pralkę? Podpowiadamy.
Rozmiar pralki
W internecie oraz sklepach można znaleźć bardzo szeroki wybór urządzeń, które wypiorą ubranie. Zasadniczą kwestią jest jednak to czy realnie potrzebujemy dużej pralki, czy może wystarczy nam niewielkie urządzenie z którego będziemy korzystać jedynie sporadycznie. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wersje slim lub superslim oraz te ładowane od góry. Jeszcze wiele lat temu tego typu urządzenia swoją oszczędnością i wydajnością były daleko za standardowymi pralkami o głębokości od 50 cm i szerokości 60 cm. Dzisiaj powoli stają się synonimem oszczędności i solidności oraz coraz częściej wyposażane są w nowoczesne rozwiązania, które to funkcje można było spotkać tylko w ich większych braciach.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że pralki o większych gabarytach są dość często tańsze niż ich mniejsze odpowiedniki. Miniaturyzacja w przypadku tych urządzeń wiąże się z wyższą ceną przy zachowaniu tej samej pojemności załadunku i podobnej ilości funkcji.
Silnik inwerterowy
Większość dostępnych w sprzedaży nowoczesnych urządzeń wyposażona jest w silniki inwerterowe, które zastąpiły rozwiązania klatkowe. Wśród zalet tej technologii wymienia się między innymi redukcję nieprzyjemnego hałasu, energooszczędność i lepszą żywotność. Nic więc dziwnego, że wśród ofert sprzętów wyposażonych w to rozwiązanie można liczyć na bardzo długi okres gwarancji, ale tylko na ten konkretny element. Jeśli chodzi o natężenie dźwięku to podczas pracy silnik inwerterowy zwykle nie wytwarza hałasu większego niż przeciętna lodówka, co dla osób mieszkających w niewielkich mieszkaniach może być istotnym impulsem do zakupu.
Szybkość wirowania
Im większa wartość wirowania tym ubranie po wypraniu będzie suchsze. Jeśli nie dysponujemy elektroniczną suszarką lub nie planujemy jej zakupu, to warto zainwestować w pralkę, która dysponuje dużą ilością obrotów. Standardem obecnie są sprzęty posiadające wartości od 1000 do 1200 obrotów na minutę, a te najlepsze mogą poszczycić się nawet liczbą 1600. Oczywiście szybkie wirowanie nie nada się do delikatnych ubrań, dlatego sprawdzając ten parametr warto wziąć pod uwagę czy realnie nam się przyda, a więc to jak często pierzemy i jakie są to rodzaje rzeczy.