wózek dla dziecka

Jak wybrać pierwszą spacerówkę

Spacerówka jest po standardowej gondoli zazwyczaj drugim wózkiem kupowanym dla dziecka. Jak wybrać wygodny, lekki i zwrotny, jednym słowem idealny wózek? Jakie parametry wziąć pod uwagę przy jej wyborze? Kiedy dziecko jest wystarczająco duże, aby mogło jeździć w takim wózku? Podpowiadamy.

Od kiedy można używać spacerówki?

Pierwszym wózkiem w życiu dziecka jak zazwyczaj głęboki wózek wyposażony w gondole, w którym maluch może leżeć i spać. Kiedy skończy około 6 miesięcy i umie już stabilnie siedzieć, wtedy jest najlepszy moment, aby kupić wózek spacerowy. W takim wózku dziecko siedząc, może oglądać świat, ale też spać.

Jakie parametry uwzględnić kupując wózek

Waga wózka — im wózek jest lżejszy, tym lepiej, ponieważ łatwiej jest go transportować, składać i ciągnąć. Dlatego zalecana waga wózka spacerowego mieści się w zakresie od 6 do 12 kg.

Rozmiar wózka — spacerówka jest wózkiem, który często jak sama nazwa wskazuje, służy do przemieszczania się z dzieckiem podczas spaceru, dlatego musi być ona na tyle kompaktowa, aby zmieściła się w bagażniku samochodu i najlepiej nie zajmowała go w całości, aby zmieściły się tam także np. zakupy.

Rozkładane oparcie — warto zwrócić uwagę na to czy wózek ma możliwość opuszczenia oparcia, aby dziecko miało możliwość miarę wygodnie w nim zasnąć, nie musząc spać w pozycji siedzącej.

Budka osłaniająca dziecko od słońca – dobrze jest sprawdzić, czy konstrukcja budki wykonana jest w sposób poprawny i czy dziecko faktycznie nie będzie oślepiane przez słońce.

Koła wózka — materiał, z jakiego wykonane są koła, ich wielkość również ma znaczenie. Rozmiar i wielkość kół powinna być dostosowana do terenu, na jakim najczęściej będzie poruszać się wózek. Warto zwrócić też uwagę czy wózek wyposażony jest w amortyzatory — wygodniejszy dla dziecka jest wózek, który takowe posiada.

Rączka wózka – lepiej, jeśli wózek posiadają regulowaną rączkę, dzięki czemu w przypadku dużej różnicy wzrostu między rodzicami, każdy z nich będzie mógł prowadzić wózek komfortowo.

Kosz na zakupy — jeżeli wózek ma być częstym towarzyszem zakupów lepiej wybrać taki, który wyposażony jest w kosz, dzięki któremu będzie można je tam umieścić bez potrzeby noszenia siatek w rękach.

Czy design spacerówki ma znaczenie?

Ostatnim elementem, który dla wielu osób może być mało istotny, jest design wózka. Obecne wózki produkowane są w różnych modelach: od sportowych po bardzo eleganckie. Wybór koloru wózka również ma znaczenie — jasny kolor może szybciej się ubrudzić niż ciemne.

Dodaj komentarz