pojemność piekarnika

Jak wybrać piekarnik?

Piekarnik to jeden z najistotniejszych elementów nowoczesnej kuchni. Obecnie w sprzedaży dostępne są wyłącznie elektryczne urządzenia tego typu, a gazowe odeszły praktycznie w zapomnienie. Standaryzacja pod względem rozmiarów pozwala w prosty sposób wybrać urządzenie, które wpasuje się we wnękę w naszej kuchni, są to więc w większości sprzęty do zabudowy. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego piekarnika? Podpowiadamy.

Pojemność

Pierwszą kwestią nad którą warto się dłużej zastanowić jest pojemność urządzenia. Wybór ten był względnie duży w czasach, gdy jeszcze na półkach sklepowych można było z łatwością wybierać między wolnostojącymi, a tymi do zabudowy. Dzisiaj jednak wymiary szafki do której chcemy zmieścić urządzenie to typowy standard opierający się o trzy te same wartości: 60 cm szerokości, 60 cm wysokości i 60 cm długości. Sprzęty do zabudowy są więc po prostu w rozmiarach, które gwarantują kompatybilność z wnękami o tych wartościach. Wpływa to tym samym na ich pojemności. Minimalne wartości to około 40 litrów, a te niektóre modele osiągają nawet 80 litrów. Przy wyborze należy oczywiście kierować się własnymi potrzebami i nie kupować sprzętu „na zapas”, ponieważ jak łatwo się domyśleć – im większa komora, tym wyższa moc potrzebna na jego nagrzanie.

Co z osobami, które potrzebują mniejszych pojemności? Piekarniki typu mini o pojemnościach nie przekraczających 45 litrów można znaleźć w ofercie niektórych sklepów. Takie urządzenie można wyciągnąć z półki i postawić na blacie kuchennym w momencie w którym go aktualnie potrzebujemy.

Programator

Przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu urządzenia warto zastanowić się czy potrzebujemy klasycznych, sprawdzonych rozwiązań, czy może jesteśmy otwarci na ciekawe innowacje. Programator tradycyjny oparty jest o pokrętła, którymi ustawiamy żądaną temperaturę i jest to względnie tanie i pewne rozwiązanie. Alternatywą są piekarniki wyposażone w programatory elektroniczne, gdzie może panować większa automatyka, a sprzęt może ułatwić pieczenie dla osób mniej obeznanych w gotowaniu. Wystarczy wybrać rodzaj dania, a system automatycznie dobierze odpowiednią temperaturę i czas grzania.

Czyszczenie piekarnika

Kluczową kwestią dla osób kupujących tego typu sprzęt jest to w jaki sposób przebiega jego czyszczenie. Jeśli planujemy często przyrządzać różnego typu posiłki to sporym problemem może okazać się utrzymanie go w czystości. Projektanci tych urządzeń znaleźli sposób, aby ułatwić ten proces. Oprócz często stosowanej emalii łatwo czyszczącej, można spotkać się też z katalizą oraz pyrolizą polegającą na wypalaniu brudu za pomocą bardzo wysokich temperatur.

Dodaj komentarz