bezpieczeństwo

Jak wybrać ochraniacze do jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach to sprawdzony sposób, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Jest to sport, który nie wymaga dużych nakładów środków, a generuje konkretne korzyści. Same rolki zajmują także mało miejsca. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera tą aktywność. Warto w takim przypadku zadbać o odpowiednią ochronę, zaczynając od ochraniaczy. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Dobry kask i ochraniacze to podstawa, aby cieszyć się bezpieczną aktywnością na rolkach. Nie ma więc wątpliwości, że priorytetem jest jak najlepsza ochrona, która nie będzie zbytnio krępować naszych ruchów. Warto mieć świadomość tego, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolkami powinny upewnić się, że są odpowiednio chronione przed trudnymi do przewidzenia upadkami. Dopiero z czasem, ćwicząc jazdę na rolkach można dojść do pewnej wprawy i uniknąć tego typu sytuacji kryzysowych. Niezależnie od tego czy jesteśmy zawodowcem, czy może początkującym, konieczne jest używanie ochraniaczy.

O co zadbają ochraniacze?

W przypadku jazdy na rolkach nadgarstki to część ciała, która najbardziej może ucierpieć. Wynika to z prostej przyczyny – odruchowo próbujemy zamortyzować upadek próbując zatrzymać impet upadki za pomocą dłoni. Jest to więc jeden z pierwszych elementów, które powinniśmy najlepiej zakupić wraz z rolkami.

Mniej popularne są są ochraniacze na kolana. Wiele osób uznaje to za zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego. Są one bardzo przydatne zwłaszcza dla dzieci i osób, które dopiero ćwiczą jazdę na rolkach. Jeśli komuś przeszkadzają wystające elementy ochraniaczy kolan to warto wiedzieć, że istnieją również takie, które można ukryć pod spodniami.

Na jakie parametry ochraniaczy zwrócić uwagę?

Wybierając ochraniacze muszą być one przede wszystkim wygodne – nie powodować dużego ucisku, a jednocześnie nie powinny być zbyt luźne. Nie warto pod tym względem sugerować się jednym rozmiarem, ponieważ różni producenci stosują odmienne oznaczenia.

Kolejną kwestią jest dopuszczalne zastosowanie, a więc równoznaczne jest to z poziomem ochrony. Przedstawione jest za pomocą anglojęzycznej informacji „performance level”. Do wyboru jest poziom 1, który świetnie sprawdza się do jazdy rekreacyjnej oraz 2, które zapewnia maksymalną ochronę i przeznaczone jest do sportów wyczynowych. Jeśli tylko mamy wybór warto wybrać to drugie, które dobrze sprawdzi się niezależnie od sytuacji.

Na metkach ochraniaczy znajdziemy także opis „range”, który sugeruje to dla jakiego typu użytkowników jest przeznaczony. A oraz B to dzieci i użytkownicy do 50 kilogramów, a dla dorosłych należy wybierać te z oznaczeniem C.

Dodaj komentarz