łóżko dziecięce

Jak wybrać materac dla dziecka?

Wraz z przeniesieniem z łóżeczka niemowlęcego na łóżko dziecięce, nadszedł czas na wymianę materaca niemowlęcego na kolejną, większą wersję. Materace dla dorosłych nie są jednak odpowiednie dla dzieci, ponieważ mają one zupełnie inne potrzeby w zakresie snu. Wśród wielu modeli dostępnych na rynku często trudno jest zdecydować się jaki materac kupić dla dziecka. Czym kierować się przy zakupie materaca dla dziecka?

Po co kupować specjalny materac dziecięcy?

W wieku od 2 do 3 lat lub od wagi 25 kg dzieci zwykle przenoszą się do większego łóżka. Eksperci zalecają od tego momentu zapewnienie potomstwu materaca o wymiarach co najmniej 90 × 200 cm. Ponieważ dzieci i młodzież nadal znacznie różnią się wagą i wymiarami od dorosłej osoby, nie należy w tym wieku kupować dziecku materaca dla dorosłych. Kręgosłup dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i potrzebuje materaca dziecięcego, który ugina się tylko pod naciskiem. W przeciwieństwie do mięśni, kości Twojego dziecka rosną znacznie szybciej, więc nieodpowiedni materac może uszkodzić rozwój kręgosłupa. To z kolei może powodować złą postawę, bóle i napięcia pleców.

Jaki rozmiar materaca dla dziecka wybrać?

Rozmiar materaca dziecięcego powinien wynosić co najmniej 90 × 200. Jednak w zależności od miejsca w pokoju dziecięcym coraz częściej wybierane są większe materace. Większe materace mają tę zaletę, że możesz przytulić się do dziecka podczas zasypiania lub czytania bajki na dobranoc. Standardowe rozmiary materacy dla dzieci to: 90 × 190 | 90 × 200 | 100 × 200 | 120 × 200 | 140 × 200 cm.

Jakie wypełnienie materaca dla dziecka wybrać?

Materace dziecięce są dostępne w szerokiej gamie materiałów. Na rynku można znaleźć modele wykonane z pianki miękkiej, pianki zimnej, pianki specjalnej, kokosa czy lateksu. Od wyboru materiału wypełnienia zależy w dużej mierze komfort i dobre samopoczucie dziecka podczas snu. Ostatecznie jednak dużo zależy od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na materac. Na wysokiej jakości pianki, specjalne nacięcia konturowe… trzeba wydać trochę więcej, ale można być pewnym, że kupiło się produkt z najwyższej półki.

Jaki stopień twardości materaca dziecięcego wybrać?

Idealny materac dla dzieci nie powinien być ani za miękki, ani za twardy – w końcu kręgosłup musi mieć możliwość optymalnego rozwoju. Zalecane jest odwrócenie materaca od strony miękkiej do strony średnio twardej o wadze ok. 35 kg. Warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego wykonany jest pokrowiec – dobrze, aby był on naturalny i oddychający.

Dodaj komentarz