łóżka piętrowe

Jak wybrać łóżko dla przedszkolaka?

Przejście z łóżeczka do normalnego łóżka powinno nastąpić między 18 a 36 miesiącem życia. Kiedy nadejdzie ten czas, wybór odpowiedniego modelu może być trudny. Co wziąć pod uwagę wybierając łóżko dla przedszkolaka?

Jaki jest wybór łóżek dla przedszkolaka?

W przypadku łóżek dla przedszkolaków do wyboru są dwie opcje: łóżeczko dziecięce lub łóżko młodzieżowe. Modele różnią się długością i wyposażeniem. Łóżeczka dziecięce są często regulowane, aby mogły rosnąć wraz z dzieckiem. Ponadto niektóre modele wyposażone są w barierkę ochronną, która daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa w ciągu pierwszych kilku miesięcy po zmianie łóżka. Duże łóżko wydaje się dziwne i brakuje w nim drabinek. Możesz zastosować kilka sztuczek, aby ułatwić dziecku przejście, na przykład dodając poduszki do łóżka i zmniejszając rozmiar łóżka. Zwykłe łóżka młodzieżowe także można również doposażyć w dostępną oddzielnie barierkę ochronną, zapewni to Twojemu dziecku znajome poczucie bezpieczeństwa.

Zasada 10 cm

Obliczanie rozmiaru łóżka według zasady 10 centymetrów oznacza, że u góry i u dołu łóżka należy uwzględnić 10 centymetrów przestrzeni, aby uzyskać odpowiednią, wygodną powierzchnię do leżenia. Oprócz tego rzeczywistego rozmiaru istnieje jednak również stały wzrost dziecka. Dlatego łóżko dla przedszkolaka powinno w przyszłości zapewnić również wystarczającą ilość miejsca do spania, poruszania się i wzrostu. Oczywiście nie można z góry określić dokładnego wzrostu Twojego dziecka.

Jak dobrać właściwy rozmiar łóżeczek dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

Standardowy rozmiar łóżka dla dziecka od 3 do 5 roku życia to 70×140 cm. Według statystyk czteroletnie dziewczynki i chłopcy mają do 110 cm wzrostu. Dzięki temu 60 × 140 lub 70 × 140 cm łatwo się dopasowują i mogą być używane nawet przez rok dłużej. Oczywiście indywidualny wzrost dziecka może być inny, przez co czterolatek może początkowo zmieścić się w łóżku o wymiarach 60×120 cm, inny nie. Dodatkowo może się też zdarzyć tak, że dziecięcy materac 60×120 cm jest już za mały dla trzyletniego dziecka. Dlatego wskazówki należy zawsze brać pod uwagę z uwzględnieniem procesu wzrostu własnego dziecka.

Jak dobrać właściwy rozmiar łóżeczek dla starszaków

Dla starszych dzieci istnieje ekscytująca alternatywa dla normalnego łóżka młodzieżowego — łóżko piętrowe lub łóżko na antresoli. Najczęściej maluchy poznają te łóżeczka podczas wycieczek szkolnych lub u znajomych, a od tej pory też chcą je mieć. Takie łóżka są odpowiednie tylko dla dzieci w wieku 6 lat i starszych. Przed zakupem takiego łóżka weź pod uwagę temperament i poziom rozwoju Twojego dziecka. Łóżko na antresoli lub łóżko piętrowe jest odpowiednie tylko dla dzieci, które wykazują już pewien poziom rozwagi i przestrzegają instrukcji bezpieczeństwa. Jeśli tak jest, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić takie łóżko.

Dodaj komentarz