Jak wybrać lodówkę?
Lodówka to urządzenie, które znajdziemy w praktycznie każdej kuchni. Decyzja o wyborze konkretnego modelu urządzenia nie powinna być oparta jedynie o slogany reklamowe, a najlepiej jeśli jest dobrze przemyślna i podyktowana konkretnymi potrzebami. Jak więc zakupić sprzęt na miarę własnych oczekiwań i jakie elementy powinny zwrócić naszą uwagę? Podpowiadamy.
Energooszczędność
Dla wielu osób pierwszorzędną kwestią przy wyborze tego sprzętu jest jej energooszczędność. W łatwy sposób można dzięki temu porównać różne modele urządzeń dysponując informacją o klasie energetycznej. Oznaczenie literowe od A do G wskazuje na to jak dużo prądu zużywa urządzenie. Lodówka o klasie A jest najbardziej oszczędna, natomiast oznaczenie G sugeruje to, że musi zużyć więcej prądu do wykonywania tej samej pracy. Oczywiście należy liczyć się z tym, że kupno lodówki o wyższym oznaczeniu będzie wiązać się z dużym kosztem, który realnie powinien zwrócić się w postaci mniejszego zużycia energii na przestrzeni lat.
Warto jednak zauważyć, że w pewnych przypadkach nie należy tylko i wyłącznie zwracać uwagę na energooszczędność lodówki. Bardziej zaawansowane modele urządzeń posiadają nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na przykład dłużej zachować świeżość produktów w jej wnętrzu.
System No Frost
Współczesne lodówki wyposażone są często w No Frost. W pełni funkcjonalne rozwiązanie tego typu można znaleźć jednakże tylko w droższych modelach, a wersje ekonomiczne urządzeń mają zwykle niepełny system obejmujący na przykład tylko zamrażalnik. No Frost to ogromna wygoda, ponieważ w środku urządzenia nie gromadzi się szron dzięki sprawnie działającej elektronice odprowadzania wilgoci. Nie ma więc konieczności częstego czyszczenia jej wnętrza oraz dzięki zastosowaniu specjalnych powłok i jonizatorów nie powstaje klimat do rozwoju bakterii oraz innych drobnoustrojów.
Głośność pracy
Przeglądając oferty tego sprzętu można z łatwością zauważyć, że producenci starają się utrzymać hałas w trakcie pracy tych urządzeń na minimalnym poziomie. Bardzo rzadko można spotkać się z modelem lodówki, który uciążliwie hałasuje, a jeśli już to zwykle wynika to z nieprawidłowego wypoziomowania lub awarii, bądź zużycia jednego z elementów. Najcichsze nie przekraczają 36 decybeli, a te teoretycznie gorsze osiągają niewiele większą wartość 44 decybeli. Jest to mimo wszystko akceptowalna głośność i decyzja o zakupie lodówki na podstawie generowanego hałasu powinna być podyktowana bardzo konkretnymi powodami, na przykład niewielką odległością sypialni od kuchni.