układ graficzny

Jak wybrać laptop do gier?

Jak wybrać najlepszy laptop do gier? To pytanie zadaję sobie pewnie wielu użytkowników i osób, które chcą komuś sprawić prezent. Co sprawia, że ​​notebook do gier jest idealny? Wyjaśniamy, które podzespoły są szczególnie ważne i na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Najważniejsze parametry laptopa dla gracza

Procesor i karta graficzna — wybierając laptop do gier jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, jest układ graficzny i procesor. Laptop, który ma być przeznaczony do gier, musi posiadać odpowiednio mocny procesor — ważna jest tutaj liczba rdzeni, a także częstotliwość pakowania. Kolejnym ważnym elementem każdego laptopa gamingowego jest karta graficzna. Aby gry płynnie funkcjonowały, karta graficzna musi mieć minimum 4 GB pojemności. Bardziej wydajne, ale jednocześnie droższe karty graficzne to te klasy RTX 3070 lub RTX 3080. Ważna jest także pamięć RAM, która odpowiada za wydajność urządzenia. Logiczne jest, że im więcej pamięci RAM tym laptop będzie funkcjonował płynniej, jednak absolutnym minimum w przypadku laptopa gamingowego są 4 GB RAM.

Chłodzenie — ponieważ laptopy gamingowe zazwyczaj osiągają wyższe temperatury, warto zaopatrzyć się w taki model, który będzie posiadał specjalny wentylator. Jeśli jednak zdecydujesz się na tańszy model, który takowego nie posiada, zawsze możesz dokupić podkładkę chłodząca do laptopa. Zarówno wentylator jak i podkładka chłodząca chronią urządzenie przed przegrzaniem.

Klawiatura w laptopie gamingowym jest nieco inna niż w standardowym laptopie. Posiada ona szereg specjalistycznych funkcji takich jak programowalne klawisze, które najczęściej wykorzystujesz w grze, specjalny profil oraz podświetlenie i kolory.

Dysk w laptopie gamingowym

Wybierając laptop do gier najlepiej zaopatrzyć się w taki, który posiada dysk SSD, dzięki czemu będzie wydajniejszy niż laptop posiadający dysk HDD. Większość dysków SSD ma większą szybkość przesyłania danych niż dyski twarde, co skraca czas ładowania podczas odczytywania plików gry. Oznacza to, że podczas korzystania z dysku SSD użytkownicy mogą cieszyć się płynną rozgrywką. Jednak czasami pewien dysk twardy, taki jak dysk twardy 10000 obr./min, ma wyższą prędkość danych.

Z jakich gier zamierzasz korzystać?

Zastanów się, w jakie gry zamierzasz grać na laptopie. Jeżeli preferujesz starsze gry, które nie mają tak dużych wymagań systemowych jak obecne lub chcesz grać w gry przez Internet, bardzo często nie jest Ci potrzebny bardzo drogi, super nowoczesny sprzęt, a wystarczy dobrej jakości „średniak”.

Dodaj komentarz