ćwiczenia

Jak wybrać hantle dla początkujących?

Hantle to jedne z najbardziej popularnych i zdecydowanie uniwersalnych przedmiotów do wykonywania ćwiczeń. Użytkowane we właściwy sposób pozwalają efektywnie pracować nad własną sylwetką. Wybór pierwszych hantli wcale nie musi być dużym wyzwaniem. Podpowiadamy jakie wybrać dla początkującego.

Jakie hantle dla mężczyzn?

Kluczową kwestią, którą trzeba zawsze brać pod uwagę jest wytrzymałość hantli. Może się wydawać, że tego typu sprzęt trudno w jakikolwiek sposób zepsuć. Jest to jednak błędne przeświadczenie, dlatego też należy uważać przy wyborze tanich i mało poręcznych sprzętów tego typu, zwłaszcza jeśli chodzi o hantle cementowe, które są bardzo podatne na uszkodzenia i nie nadają się dla początkujących. Eksperci radzą, aby wybierać żeliwne, najlepiej z opcją regulacji. W ten sposób nabywając więcej wprawy można z czasem zwiększać obciążenie. Jeśli chodzi o wagę to w głównej mierze zależy od tego co chcemy ćwiczyć. Jeśli dopiero zaczynamy budować mięśnie to należy poszukać takich do maksymalnie pięciu kilogramów. Natomiast w przypadku jeśli marzymy o szczupłej sylwetce to lepiej sprawdzą się takie do wagi jednego kilograma. Ćwiczenia z hantlami najlepiej wykonywać zgodnie z zaleceniami trenera oraz obciążenie zwiększać wraz z doświadczeniem.

Jakie hantle dla kobiet?

Kobiety, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hantlami powinny zacząć od tych mniejszych. Popularnością cieszą się zwłaszcza te do jednego kilograma, maksymalnie do dwóch. Wbrew pozorom nie chodzi o to, aby podnosić jak największe ciężary, ale wspomagać proces rzeźbienia określonych partii ciała. Hantle w takim przypadku są jedynie elementem wspomagającym codzienne treningi. Wybierając model, który będzie spełniał nasze oczekiwania należy zwrócić uwagę także na to jakim materiałem jest wykończony. Najlepiej kupić na początek miękkie, a więc gumowe lub winylowe. Posiadają antypoślizgową powłokę oraz można je łatwo spakować i zabrać ze sobą nawet w podróż. Warstwa winylowa zapobiega wchłanianiu potu i dzięki temu można w prosty sposób utrzymać je w czystości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrych hantli?

Przed zakupem należy sprawdzić to jak dobrze trzymają się w dłoni. Hantle muszą być wyposażone w antypoślizgową powłokę, która sprawia, że nie wyślizgną nam się z ręki podczas treningu. Jeśli kupujemy regulowane to powinny posiadać solidny zatrzask, który pozwoli stabilnie trzymać wybrany ciężar. Jeśli natomiast obawiamy się o stan naszego parkietu w domu to można rozważyć zakup specjalnej podłogi gumowej, która będzie amortyzować uderzenia.

Dodaj komentarz