pędzle do malowania ścian

Jak wybrać farby do ścian?

Wydawać się może, że aby wybrać odpowiednią farbę wystarczy zdecydować się na jeden z wielu kolorów oraz wskazać konkretnego producenta. Przemierzając sklep można jednak odnieść wrażenie, że znalezienie tej jednej, właściwej pod konkretne potrzeby nie jest wcale proste. Czym różnią się poszczególne modele farb i jak dokonać wyboru?

Dobór w zależności od przeznaczenia

Wybór farby należy zacząć od tego w jakim pomieszczeniu będzie zastosowana. Jedna będzie dobrze sprawdzać się na zewnątrz, a jeszcze inna świetnie zadziała w pokoju, gdzie nie ma wilgoci. Aby dokonać właściwego wyboru wystarczy zaledwie przestudiować informacje, które znajdują się na jej opakowaniu. Informacje dostarczone od producenta pomogą także przy podjęciu decyzji odnośnie rodzaju podłoża, a więc na przykład to czy dany produkt nadaje się na cegłę, gips lub beton.

 

Rodzaje farb

Na półkach sklepowych znajdziemy różnorakie produkty do malowania ścian. Jednak największy wybór dotyczy farb emulsyjnych. Są one bardzo popularne ze względu na brak nieprzyjemnego zapachu oraz łatwość z jaką można je aplikować na wszelkiego rodzaju powierzchnie. Są idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie wysoką jakość produktu objawiającą się prostym czyszczeniem i dużą odpornością na różnego typu uszkodzenia. Ich dużą zaletą jest także to, że są względnie tanie i łatwo dostępne. Wśród farb emulsyjnych można znaleźć akrylowe, winylowe, lateksowe oraz ceramiczne. Wszystkie one nadają się zarówno do malowania czystych ścian, jak i ścian po renowacjach.

Kolejnym rodzajem są farby mineralne. Są one mniej popularne, ale znajdują swoich nabywców ze względu na to, że do ich produkcji wykorzystywane są jedynie surowce pochodzenia mineralnego. Jeśli ktoś ma uczulenie na farbę emulsyjną to zwykle sięga właśnie po jeden z wielu rodzajów farb wyróżniających się ekologicznym składem. Osoby posiadające dzieci lub będące alergikami nie mogą iść na żadne kompromisy pod tym względem i muszą wybrać produkt, który nie będzie dla nich w żaden sposób szkodliwy. Wśród wielu rodzajów produktów mineralnych to właśnie farba wapienna spełnia tego typu rygorystyczne normy, a do tego ma w sobie właściwości bakteriobójcze oraz zapobiega powstawaniu grzybów na pomalowanej powierzchni. Nic więc dziwnego, że to także doskonały wybór do pomieszczeń w której może zbierać się dużo wilgoci, a więc na przykład piwnic lub nisko umiejscowionych garaży. Znajduje też zastosowanie w miejscach, gdzie priorytetem jest sterylność i czystość, a więc w ośrodkach zdrowia.

Dodaj komentarz