dysk zewnętrzny

Jak wybrać dysk przenośny?

Obecnie na swoich komputerach przechowujemy praktycznie wszystkie ważne informacje. Zdjęcia i filmy z wakacji czy ważnych uroczystości, dokumenty, programy, gry i wiele innych. Często ważne pamiątki zapisane są wyłącznie na dysku komputera. Jednak ze względu na ilość informacji, jakie przechowujemy, czasami zaczyna brakować nam pamięci w komputerze. Wtedy z pomocą przychodzi dysk przenośny. Jest to urządzenie, które jest podpinane do komputera za pomocą portu USB tak samo jak pendrive i może być tak samo transportowane, jednak zazwyczaj ma dużo większą pamięć wbudowaną.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę kupując dysk zewnętrzny?

Pierwszym parametrem, który dla użytkownika wydaje się najistotniejszy, jest pojemność dysku. Obecne modele dysków przenośnych mają pamięć wyrażoną już terabajtach. Warto więc zastanowić się jak dużo miejsca na dysku będziemy potrzebować. Do użytku domowego zazwyczaj wystarczające są dyski o pamięci 1 -2 TB, jednakże są modele o większej pamięci np. 5 TB.

Kolejny parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest technologia, w jakiej wykonany jest dysk. Na rynku dostępne są 2 rodzaje dysków: HDD oraz SSD. Od technologii, w jakiej wykonany jest dysk, będzie zależała jego cena I pojemność. Dyski SSD są znacznie droższe od dysków HDD. Dyski SSD najczęściej dostępne są w pojemności 500 GB lub 1 TB, podczas gdy dyski HDD dostępne są w jeszcze większych pojemnościach.

Warto także zwrócić uwagę na to, przez jaki port podłączony jest dysk — mamy do wyboru port 2.0 lub 3.0. Szybszą technologią jest port 3.0, dzięki któremu przesył danych jest znacznie szybszy niż w przypadku portu 2.0.

Wygląd i rozmiar dysku przenośnego

Rozmiar dysku również ma znaczenie jeśli zamierzasz go często przenosić. Od rozmiaru dysku zależy również jego waga. Najczęściej spotykanym formatem dysku zewnętrznego w sklepach jest 2,5 cala, który jest wygodny i lekki. Jeśli jednak potrzebujesz większego formatu dysku, możesz wybrać 3,5-calowy, który jednak bardzo często będzie potrzebował dodatkowego zasilacza i nie wystarczy mu zasilanie z gniazda USB komputera.

Ostatnim elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest obudowa, która dostępna jest w wielu różnych wariantach. Wybierając obudowę, weź pod uwagę to, w jakich warunkach chcesz korzystać z dysku zewnętrznego, a także czy zamierzasz go często transportować. Jeżeli potrzebujesz dysku wyłącznie do celów domowych, możesz wybrać dysk ze standardową obudową. Natomiast jeśli zamierzasz często podróżować z dyskiem, lepiej zaopatrzyć się w dysk ze wzmocnioną obudową, która jest równocześnie odporna na wstrząsy i czasami również na wodę. Jest to ważny parametr, ponieważ delikatne dyski podczas podróży mogą ulec uszkodzeniu, a wraz z nimi zapisane na nośniku dane.

Dodaj komentarz