ćwiczenia w domu

Jak wybrać dobrą matę do ćwiczeń?

Regularna aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowana dietą to niezawodny sposób nie tylko na szczupłą sylwetkę, ale także przeciwdziałanie problemom zdrowotnym. Nasza świadomość w tym temacie ciągle rośnie, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę ze sportem. Co ważne, o formę można zadbać nie tylko na siłowni czy podczas grupowych zajęć z fitnessu. W domu też można spalić sporo kalorii, o ile zadbamy o zakup odpowiedniego sprzętu. Absolutnym niezbędnikiem okazuje się mata do ćwiczeń. Jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy.

Mata do ćwiczeń – dlaczego warto w nią zainwestować?

Na początek warto zadać sobie podstawowe pytanie – po co nam mata do ćwiczeń? Odpowiedź jest prosta – jest to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu podczas domowych treningów. Wykonywanie podstawowych ćwiczeń na niestabilnym, śliskim podłożu to ryzyko doznania bolesnych kontuzji. To jednak nie wszystko – ćwiczenia bez maty są po prostu niewygodne, zwłaszcza jeśli w naszym planie treningowym nie brakuje ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej, klęczącej czy podpartej. Co ważne, mata po zwinięciu nie zajmuje wiele miejsca i jest stosunkowo lekka, więc bez problemu można ją zabierać na treningi w plenerze.

Mata do ćwiczeń – jaki rodzaj wybrać?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów mat dla sportowców, które w zależności od przeznaczenia, posiadają różne cechy. Mata do jogi z reguły charakteryzuje się najmniejsza grubością oscylującą wokół 2,5-3,5 mm. Podczas medytacji nie wykonujemy bowiem zbyt dynamicznych ćwiczeń, więc podkładka ma jedynie chronić nas przed przypadkowymi poślizgnięciami. W sklepach znajdziemy również maty treningowe o grubości 1-1,5 cm, które powinny stać się naszym podstawowym atrybutem podczas fitnessu, aerobiku czy pilatesu. Podobne formy treningów fizycznych obfitują w ćwiczenia kardio – podskoki, biegi w miejscu czy też mocne wymachy, więc rzeczą naturalna jest, że mata powinna zapewniać zarówno stabilność sylwetki, jak i ochronę przed otarciami czy stłuczeniami.

Mata do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Preferowana forma aktywności to nie jedyny czynniki, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie maty do ćwiczeń. Wybrany model powinien być wykonany z materiału, który jest trwały i zarazem przyjemny w dotyku. Nie bez znaczenia okazuje się również rozmiar – długość maty powinna umożliwić nam swobodne położenie się na podłodze. Bardzo dużym atutem będzie również warstwa antypoślizgowa, która zapobiega przesuwaniu się maty podczas ćwiczeń.

Dodaj komentarz