Warning: The magic method Predic_Widget::__wakeup() must have public visibility in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/jakwybrac.info/wordpress38533/wp-content/themes/inx-game/vendors/predic-widget/predic-widget.php on line 192
Jak wybrać buty do biegania zimą? - JakWybrać?
pory roku

Jak wybrać buty do biegania zimą?

Bieganie w trakcie zimniejszych dni lub w poza sezonem to zwykle spore wyzwanie. Nic więc dziwnego, że uprawianie tego sportu w chłodną zimę zalecane jest dla profesjonalistów. Jeśli jednak ktoś jest wystarczająco zdeterminowany do tego, aby zacząć swoją przygodę z bieganiem właśnie od tej pory roku lub chciałby poszerzyć swój repertuar ćwiczeń to warto dobrze się do tego przygotować. Oprócz odpowiedniego ubioru, kluczowe znaczenie ma także wybór obuwia. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jego wyborze w trakcie biegania zimną.

Wybierz buty w zależności od terenu

Decydując o tym jakie buty będą dla nas najlepsze do biegania w zimie warto zastanowić się przede wszystkim nad tym jakiego rodzaju powierzchnia będzie dominująca w okolicy w której chcemy uprawiać sport. Zwykle pierwsze co przychodzi na myśl to śnieg i lód. Oczywiście w takim przypadku priorytetem powinna być dobra przyczepność obuwia. Specjalne wyprofilowany bieżnik w obuwiu pozwala poruszać się stabilnie, a nawet biegać po całkowicie ośnieżonym terenie. Dużym wyzwaniem może być natomiast obecność śliskiej nawierzchni w postaci lodu lub częściowo zamarzniętych kałuży. W takim przypadku należy pomyśleć o specjalnych raczkach biegowych. To spory wydatek, ale w tym przypadku jeśli liczy się nasze bezpieczeństwo.

Warto mieć świadomość tego, że bieganie zimą to nie tylko śnieg i lód. Jeśli mamy swoją ulubioną ścieżkę do biegania na przykład w lesie to z pewnością dużym problemem może być błoto i głębokie roztopy. W takim przypadku warto poszukać wodoodpornych stuptutów. Są to buty, które jednocześnie pozwalają na dobrą wentylację nogi i chronią stopy przed deszczem, kałużami i błotem. Zalecane są do lekkiego trekkingu nie tylko zimą, ale również w trakcie jesieni oraz wiosennych roztopów.

Sporym wyzwaniem dla biegacza jest przemierzanie górskich terenów w trakcie zimy, w tym kamienistych szlaków. Rada na taki teren jest jedna. W ekstremalnych warunkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć stuptuty z raczkami biegowymi. Warunki na szlaku mogą być bardzo różne – od miękkiego błota, poprzez zamarznięte kałuże, a kończąc na stabilnych, ale śliskich i zarazem zdradliwych kamieniach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy butach do biegania?

Jeśli biegamy dużo w trakcie nie tylko zimy, ale również pozostałych pór roku to warto poszukać butów uniwersalnych. Nie są one tak dobre jak buty specjalnie zaprojektowane do biegania w trudnych warunkach, ale spełniają wymagania osób mniej wymagających i zwykle nie kosztują zbyt wiele.

Wybierając buty warto upewnić się, że para grubych skarpet chroniących przed zimnem nie spowoduje dużego dyskomfortu. Dlatego warto przymierzać je przed zakupem właśnie w taki sposób.

Dodaj komentarz