rowerowe wycieczki

5 porad jak wybrać idealny rower dla siebie

Wybór roweru dla siebie to zadanie, które warto bardzo dokładnie przemyśleć. Przed zakupem należy zastanowić się nie tylko nad tym, jak ma wyglądać, ale przede wszystkim do jakich celów ma służyć. W przypadku jednośladu przeznaczonego do wycieczek rekreacyjnych, istotne dla nas będą inne parametry niż przy rowerze służącym do jazdy do pracy. Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego modelu. Wtedy jazda będzie nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna. Czym jeszcze należy się kierować przy wyborze jednośladu dla siebie?

Rozmiar i wykonanie ramy rowerowej

Jednym z najważniejszych elementów roweru jest rama, ponieważ do niej są przymocowane wszystkie części rowerowe. Ponadto, jej kształt nadaje charakteru danemu jednośladowi. Oprócz tego, że stanowi ona główny element konstrukcyjny roweru, to również w dużym stopniu wpływa na efektywność i wygodę jazdy. Od takich parametrów, jak długość rury podsiodłowej czy wysokość główki ramy, może zależeć pozycja, którą dana osoba przyjmie na rowerze. Co więcej, im dłuższa rama, tym rowerzysta będzie bardziej pochylony. Krótszy rower jest zwinniejszy i lepszy do jazdy na zakrętach, z kolei dłuższy będzie stabilniejszy przy dużych prędkościach. Wymiary ram rowerowych różnią się w zależności od rodzaju jednośladu. – W ofercie marki STORM znajduje się szeroka gama rowerów – od trekkingowych (turystycznych), MTB (górskich), miejskich po dziecięce, które posiadają ramy o różnych rozmiarach. Wszystkie są dopasowane do potrzeb, wieku, wagi, wzrostu czy też upodobań konsumentów, dzięki czemu każdy może znaleźć model, spełniający swoje oczekiwania. W razie problemów z doborem ramy, na naszej stronie internetowej jest dostępny specjalny kalkulator, który pomoże w wybraniu odpowiedniego rozmiaru – tłumaczy Adam Ziętek, założyciel i właściciel marki STORM. Dodaje, oprócz wielkości ramy, istotny jest również materiał, z którego została wykonana. Aluminiowe cechują się wysoką odpornością na korozję, większą sztywnością oraz niższą wagą. Dodatkową zaletą jest to, że aluminium zalicza się do materiałów przyjaznych dla środowiska, gdyż można poddać go recyklingowi. Taką właśnie ramę stosujemy m.in. w naszych rowerach trekkingowych z serii Marathon.

Wielkość kół

Poza doborem odpowiedniej ramy, istotną kwestią jest wielkość kół. Im większy jest ich rozmiar, tym wyższym osobom będzie się wygodniej na nich jeździć. W rowerach miejskich, trekkingowych, crossowych występują 28-calowe koła, natomiast w jednośladach MTB, 29-calowe. Różnica między nimi wynika z uwagi na grubszą oponę, natomiast obręcze są takie same. Dzięki większym kołom można liczyć na szybszą jazdę, a pokonywanie przeszkód jest łatwiejsze. Ponadto, mają one większą powierzchnię kontaktu z podłożem, co zapewnia pewniejsze prowadzenie roweru. Natomiast zaletami mniejszych kół jest ich zwrotność, niższa masa oraz lepsza dynamika.

Wysokość i rodzaj siodełka

Siodełko stanowi jeden z punktów kontaktu ciała z rowerem. Od jego wysokości zależy to, czy w czasie jazdy rowerzysta przyjmie sylwetkę, przy której najmniej się zmęczy. W przypadku jednośladu szosowego, będzie to pozycja bardzo pochylona, a na miejskim – wyprostowana. Gdy siodełko jest niewłaściwie dobrane, w trakcie przejażdżki oraz po jej zakończeniu często towarzyszy ból, a na skórze mogą pojawiać się podrażnienia. Każda osoba siedząca na rowerze, opiera większość ciężaru swojego ciała na kościach kulszowych, dlatego należy im zapewnić optymalne warunki. Do rekreacyjnej jazdy na krótszych trasach dobrze sprawdzi się szersze i miękkie siodełko. Nie dość, że zapewnia ono stabilne podparcie dla ciała, to również amortyzuje nierówności na drodze. Natomiast do pokonywania długiej trasy, warto wybrać twardsze siedzisko z systemem amortyzującym. Następną kwestią jest to, że im bardziej rowerzysta się pochyla, tym siodełko powinno być węższe. Przy takiej pozycji ciała, jest duży zakres ruchu ud, więc zbyt szerokie siedzisko mogłoby je ograniczać oraz powodować urazy.

Kształt i szerokość kierownicy

Kierownica to kolejny, ważny element wyposażenia rowerowego, na który należy zwrócić uwagę. Te mające 56-60 cm, są najbardziej efektywne podczas pedałowania. Ponadto, dobrze sprawdzą się w trakcie jazdy na stojąco i wykonywania manewrów na trudnych terenach. Kierownica powinna być dobrana do określonego rodzaju jednośladu. Jeśli chodzi o jej szerokość w rowerach MTB, to najlepiej, żeby przekraczała rozpiętość barków o 10-15 cm. Ogólna zasada mówi o tym, że im szersza jest kierownica, tym łatwiej zapanować nad rowerem. Ze względu na budowę, wyróżnia się dwa rodzaje kierownic – proste i gięte. Pierwsza z nich charakteryzuje się brakiem rogów i prostym kształtem, dzięki czemu przyjęcie aerodynamicznej postawy jest łatwiejsze. Z kolei, kierownica gięta ma odpowiednio wyprofilowany kształt oraz cechuje się większymi wymiarami i wagą.

Sprawdzone serwisy rowerowe

Jednoślad powinien być dopasowany do osoby, która będzie na nim jeździć. W celu uniknięcia błędu zakupowego, warto udać się do sklepu rowerowego, w którym specjalista pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. – Nasze rowery znajdują się w ponad 270 miejscach sprzedaży w całej Polsce. Pełna lista punktów dystrybucji rowerów STORM dostępna jest na naszej stronie internetowej. Przykładamy szczególną uwagę do tego, aby każdy z wyprodukowanych przez nas jednośladów, był sprawny pod kątem technicznym, zanim trafi w ręce klienta. Ponadto, w trosce o jego bezpieczną podróż, wspólnie z naszymi partnerami w całej Polsce, dbamy o szczegóły podczas serwisowania, podkreśla Adam Ziętek, właściciel i założyciel marki STORM.

Podsumowując, na dobry rower składa się przede wszystkim właściwie dobrana rama, siodełko, kierownica czy wielkość kół. Wybór poszczególnych elementów jednośladu to wymagający proces, ponieważ rozmiar rozmiarowi nierówny, dlatego warto na to poświęcić więcej czasu. Należy pamiętać o ich dopasowaniu do swojego wzrostu i potrzeb. Przekłada się to później na utrzymanie właściwej pozycji ciała podczas jazdy, łatwiejsze sterowanie jednośladem oraz mniejsze ryzyko urazów. Znając swoje wymagania i cel używania roweru, można w łatwy sposób zawęzić wybór i skupić się na innych parametrach. W razie trudności, warto udać się do punktów dystrybucji, w których wykwalifikowana obsługa pomoże w wyborze jednośladu, dostosowanego do potrzeb klienta.

Dodaj komentarz